Glütensiz Karabuğday Pancake

Karabuğday Pancake

Sağlıklı beslenmeye ilk başladığım yıllarda pancake benim kurtarıcım gibiydi. 8-9 sene öncesinden bahsediyorum. 

İnstagramda tarif paylaşan yok gibi bir şeydi, hatta o zamanlar kimse yemek fotoğrafı paylaşmazdı çünkü ayıp geliyordu insanlara ya da yaygınlaşmadığı için normal gelmiyordu. 

Benim takip ettiğim bloglar ve dergiler vardı. Muz ve yulafı karıştırıp pancake yapma fikri ozamanlar çok farklı geliyordu çünkü marketlerde yulaf bile pek yoktu. Yıllarca sabahları pancake yaptım ve bir doyuma ulaştıktan sonra ya da sıkıldım bilmiyorum, birden yapmayı kestim. Hayatıma glutensiz unlar girdiğinden beri tadını en sevdiğim ve beni çok tok tuttuğu içi yulafın yerini karabuğday aldı. Birçok tarifime uyarladım ve bundan pancake de nasibini aldı.

MALZEMELER

  • 140gr karabuğday unu
  • 310gr Badem sütü
  • 1 yemek kaşığı keten tohumu öğütülmüş
  • 3 yemek kaşığı su
  • 1 tatlı kaşığı sirke
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 10gr hindistancevizi şekeri
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1/4 çay kaşığı deniz tuzu

YAPILIŞI

Keten tohumunu bir kaba alın ve üzerine 3 yemek kaşığı su ilave edip jöleleşmesi için bir kenarda bekletin.

Badem sütünün içine sirkeyi ekleyip kesilmesi için 10dk bekletin. Bu bizim buttermilkimiz olacak ve pancakelerin daha kolay pişmesini sağlayacak.

Bir kaseye karabuğday ununu, hindistancevizi şekerini, kabartma tozunu, karbonatı ekleyip karıştırın. 1 çay kaşığı tarçın ve bir çimdik tuz ekleyip tüm malzemeleri karıştırın.  İçine kesilmiş badem sütünü, jöleleşmiş keten tohumunu da ekleyip içinde un parçası kalmayana kadar karıştırın. Karabuğday unu oldukça su çeken bir malzeme ve markaya göre su çekme oranı farklılık göstereceği için kontrollü olabilirsiniz. Normal pancake harçlarına göre daha akışkan bir harç oluyor o yüzden gözünüz pişmez diye korkmasın. Pancake harcını buzdolabında 15-20dk bekletirseniz sonuç çok daha iyi olacaktır.

Düz bir tavayı yüksek ateşte kızdırın. Tavaya hiç yağ koymadan pancake harcından 2 yemek kaşığı koyun ve göz göz olana kadar pişirin. Yapışmaz bir tava olması ve tavanın  çok kızmış olması önemli. Tersini çevirip 2-3dk pişirmeye bırakın. Kalan harcın hepsini aynı şekilde pişirin.

Glutensiz tariflerde bağlayıcı bir malzeme koymak kıvamının güzel olması için gerekli. Keten tohumu burda bağlayıcı görevde.  

Pancakelerin üstüne fıstık ezmesi, badem ezmesi sürebilir ya da farklı marmelatlar ilave edebilirsiniz. Hiç uğraşamam derseniz sadece meyveyle yemek bile yeterli.

TARİFİN VİDEOSUNU DA İZLEYEBİLİRSİNİZ

Bunları da beğenebilirsiniz