Hurmalı Çikolatalı Dondurma

vegan dondurma

Tatlandırıcı olarak hurma suyu koymak hem maliyetsiz hem de çok sağlıklı oluyor. Muz bazlı dondurma sevmeyenler için güzel bir alternatif. Dondurucuda uzun süre saklanabildiği için de, canınız dondurma istediğinde çıkarıp kaşık kaşık yiyebilirsiniz 🙂

Malzemeler

  • 250ml badem sütü
  • 250ml hurma suyu
  • 100gr çiğ kaju
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı kakao çekirdeği
  • 1/4 çay kaşığı tarçın
  • 10-12 adet iran hurma
  • çimdik tuz

Hurma suyu yapımı

Hurmaları yıkayın. Üzerine 2 katı su koyun. Üzerini kapatıp geceden buzdolabında bekletin. Hurmalar şekerini suya salacak ve geriye şerbet gibi bir tatlandırıcı kalacak.

Dondurma Yapılışı ;

Kajuların üzerine içme suyu koyup oda sıcaklığında 2 saat aktivasyona bırakın. Hurmaların kabuklarını ve çekirdekelerini çıkarın. Aktive olmuş kajunu suyunu süzün. Ben badem sütü kullandım ama istediğiniz bir bitkisel süt kullanabilirsiniz.

Blendera önce bitkisel sütü, hurmaları beklettiğiniz suyu, çekirdekleri ve kabukları çıkarılmış hurmayı, aktive olmuş kajuyu, ham kakaoyu ve tarçını ekleyip makinayı orta devirde çalıştırmaya başlayın. Tüm malzemeler parçalanıp pürüzsüz bir kıvama geleme kadar, yaklaşık 3-4dk makinayı çalıştırın.

İçine ekstra 1 yemek kaşığı kakao çekirdeği ve çok az tuz ilave edip makinayı 3-4 sn çalıştırın. Geniş bir kaseye smoothie kıvamına gelmiş dondurma harcını dökün.

Tamamen donana kadar dondurucuda donması için bekletin. Ben biraz erken davrandım ama bir gece önceden bekletmek kesinlikle çok daha iyi olur. Bıçakla kenarlarından çizikler atın, kalıptan çıkması kolaylaşır.

Gelişigüzel parçalara kesip blendera alın. Sopalı bir blender bu işlemi kolaylaştıracaktır. Tamamen parçalanınca kaseye alın ve donması için dondurucuda bekletin.

Donduktan sonra, kaşıkla kolay çıkarabilmek için yemeden önce 5-10dk oda sıcaklığında bekletin. İster kaseye, isterseniz tatlıların yanına birkaç top koyarak servis edebilirsiniz.

TARİFİN VİDEOSUNU DA İZLEYEBİLİRSİN

Bunları da beğenebilirsiniz