Mayalı tarfilere giriş yaptığımda ilk yaptığım şeylerden biri focacciaydı. Bol yağlı bir İtalyan ekmeği olan focacciayı ben beyaz un yerine siyez ve yulafla karıştırarrak pişirmeyi seviyorum. Hem daha doyurucu hem de daha yoğun bir tada sahip oluyor. Beyaz unla yapılan hamur işleri bana genelde içi bol ve tabiri caizse kof kof geliyor.

Siyez unu çok fazla su çektiği için beyaz unlu tariflere göre su oranı daha yüksek. Siyezin içindeki gluten az miktarda olduğu için normale göre daha az bir kabarma olduğunu görecekesiniz ama yulaf unuyla daha dengeli oluyor. Bütün olarak pişirebilir ya da sandviç ekmeği boyutlarında hazırlayarak güzel bir ekmek yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 325gr siyez unu
  • 100gr yulaf unu
  • 400gr su
  • 6gr aktif toz maya
  • 10gr tuz
  • Zeytinyağı

Yapılışı

Mayayı suya karıştırın, Suyun ılık olması olması önemli. Maya tamamen çözülüne kadar karıştırın.

Geniş bir kaseye siyez ununu, yulaf ununu ve tuzu ekleyip karıştırın. Mayayı unun içine azar azar ekleyip spatula ile karıştırın. Elle yoğurmaya hiç gerek yok, tüm unların nemlenip topaklanmaması yeterli.

Hamur toparlandıktan sonra Kasenin etrafına bolca zeytinyağı dökün. Spatulayla kazar gibi alttan üstte doğru hareketlerlerle zeytinyağını hamura yedirip içinde yüzer kıvama gelmesini sağlayın. Hamur Zeytinyağı üstünde yüzer kıvama gelince , yağlanmış fırın tepsisine hamuru alın. Elinizle hamuru hafifçe yayın. Zarf yapar gibi 4 tarafından katlayın. Hamuru tekrar kaseye alıp üzerine biraz zeytinyağı sürün bu kurumasını önleyecek. Kasenin üstünü sıkıca streçleyip mutfağın sıcak bir yerinde yarım saat mayalanmaya bırakın.

Yarım saat sonunda hamur biraz kabarmış olacak. Tepsi yağlı değilse biraz yağ ilavesi yapabilirsiniz. Hamuru tekrar tepsiye alıp yine 4 tarafından katlayın.Tekrar kaseye alın ve üzerini yine biraz yağlayıp streçle sıkıca kapatın. Yarım saat daha oda sıcaklığında bekletin.

2. yarım saatin sonunda aynı işlemleri tekrarlayın. Hamur çok daha yumuşak ve kolay katlanabillir bir hale geliyor. Kaseye alın ve bu sefer buzdolabına, uzun fermantasyona bırakın. Eğer hemen pişirmek isterseniz oda sıcaklığında yarım saat daha bekletin ve son şeklini vererek pişirme aşamasına geçin.

Ertesi sabah yani yaklaşık 12 saat sonra, pişirmeden önce hamuru mutlaka 3 saat öncesinden dışarı çıkartın. Bir fırın tepsisinin tabanına biraz un serpin. Polentanız varsa polenta yoksa normal un serpin. Hamurun etrafına kolayca tepsiye aktarabilmek için biraz zeytinyağı gezdirin. Hamura nazikçe dokunarak tepsi boyunca yayın. Üzerini streçle kapatıp oda sıcaklığında 1 saat kabarması için bekleyin.

Renki domatesler, kekik, biberiye, zeytin ve kırmızı soğanla süsleyebilir ya da sadece tuz serperek pişirebilirsiniz.

Önceden ısıtılmış 240′ fırında 17-20dk pişirin. Üstü daha kıtır olsun isterseniz 15dk sonunda fırının derecesini 200’e getirin ve 10dk daha pişirin. Sıcakken üzerine ekstra zeytinyağı dökerek yemenizi tavsiye ederim.

TARİFİN VİDEOSUNU DA İZLEYEBİLİRSİNİZ

Bunları da beğenebilirsiniz